Artykuł sponsorowany

Jak wybrać kółka meblowe?

Jak wybrać kółka meblowe?

Wybór odpowiednich kółek meblowych może znacząco wpłynąć na funkcjonalność i wygodę użytkowania mebli. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu kółek, aby dopasować je do indywidualnych potrzeb.

Rodzaje kółek meblowych

Kółka meblowe występują w różnych rodzajach, które można dostosować do specyfiki mebla oraz powierzchni, po której mają się poruszać. Najpopularniejsze rodzaje to kółka z tworzywa sztucznego, gumowe, poliuretanowe oraz metalowe. Kółka z tworzywa sztucznego są lekkie i stosunkowo tanie, jednak mogą być mniej wytrzymałe. Gumowe i poliuretanowe kółka cechują się większą elastycznością i amortyzacją drgań, co sprawia, że są idealne dla delikatnych powierzchni. Natomiast kółka metalowe są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, ale mogą być cięższe oraz powodować zarysowania na podłodze.

Nośność kółek

Przed dokonaniem wyboru kółek meblowych warto zwrócić uwagę na ich nośność, czyli maksymalne obciążenie, jakie są w stanie udźwignąć. Nośność kółek zależy od ich wielkości, materiału, z jakiego są wykonane oraz konstrukcji. Ważne jest, aby wybrać kółka o odpowiedniej nośności, ponieważ zbyt słabe mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem ciężaru mebli i ładunku. Warto również pamiętać, że nośność podawana przez producenta dotyczy jednego koła, a więc całkowitą nośność mebla należy obliczyć, mnożąc wartość podaną przez liczbę zamontowanych kółek.

Średnica i rodzaj opony

Kolejnym istotnym parametrem jest średnica kółka oraz rodzaj opony. Większa średnica kółka zapewnia lepsze rozłożenie ciężaru mebla oraz łatwiejsze poruszanie się po nierównościach. Wybierając kółka o większej średnicy, warto jednak pamiętać o tym, że mogą one wpłynąć na wysokość mebla. Rodzaj opony ma z kolei wpływ na komfort jazdy oraz możliwość poruszania się po różnych powierzchniach. Opony miękkie, takie jak gumowe czy poliuretanowe, sprawdzą się na twardych i delikatnych podłogach, natomiast opony twarde, np. metalowe, będą odpowiednie dla podłoży o dużej wytrzymałości.

Sposób montażu

Kółka meblowe można montować na różne sposoby, w zależności od konstrukcji mebla oraz indywidualnych preferencji. Najpopularniejsze metody montażu to na śrubę, na płaskownik oraz na trzpień. Montaż na śrubę polega na przykręceniu kółka do mebla za pomocą śruby, co zapewnia dużą stabilność i wytrzymałość. Montaż na płaskownik jest prostszy, ale może być mniej trwały. Natomiast montaż na trzpieniu polega na wsunięciu kółka w otwór w meblu, co umożliwia łatwą wymianę kółek w razie potrzeby.